از کجا بفهمیم که شارژر گوشی اندرویدی ما درست کار می کند یا نه؟

زمان مطالعه
10 دقیقه

شارژ های مختلف، دستگاه اندروید شما را با سرعت های متفاوت شارژ می کنند و شارژر های خراب ممکن است که اصلا دستگاه شما را شارژ نکند.

اگر با شارژ کردن دستگاه اندروید خود مشکل دارید و یا اصلا می خواهید امتحان کنید تا ببینید کدام شارژ برای دستگاه شما بهتر عمل می کند روباه یک روش بسیار ساده را پیشنهاد می کند. به خواندن ادامه دهید.

امروز ما روشی را معرفی خواهیم کرد تا بتوان آمپری که شارژ به دستگاه شما تحویل می دهد را اندازه گیری کنید و بنابراین می توانید متوجه خراب شدن شارژر گوشی خود شوید.

Ampere را دانلود کنید

اولین قدم آن است که اپ Ampere را دانلود و آن را در گوشی اندرویدی خود نصب کنید. با استفاده از این اپ می توانید آمپر ورودی دستگاه را اندازه گیری کنید. این اپ بر روی همه دستگاه هایی که اندروید ۴.۰ به بالا دارند کار می کند. البته سازندگان آن از برخی از گوشی ها، از جمله HTC One M7 و M8 نام برده اند که به درستی با این اپ کار نمی کنند. البته ما در روباه آن را بر روی گوشی های مختلف امتحان کردیم و مشکلی در کارکرد آن ندیدیم. به نظر می آید به غیر از دو گوشی نام برده شده اپ بر روی بقیه گوشی ها و تبلت ها بدرستی کار می کند.

تست کردن شارژر

برای انجام این آزمایش تنها به یک شارژر و جایی برای وصل کردن آن نیاز دارید مانند پریز برق، کامپیوتر و یا یک پاوربانک.

برای محاسبه دقیق توانایی های شارژ خود بهتر است از سیم اصلی آن استفاده کنید و آن را به پریز برق متصل کنید. در قسمت بعدی راجع به متصل کردن شارژ به کامپیوتر صحبت خواهیم کرد و آنجا توضیح خواهیم داد که این کار چگونه نتایج بدست آمده را تغییر می کند.

در تصویر بالا اطلاعاتی را که این اپ نشان می دهد را مشاهده می کنید. تنها حدود ۱۰ ثانیه زمان می برد تا میزان شارژ گوشی شما را اندازه گیری کند (تصویری که در سمت چپ می بینید). در تصویر راست منوی نرم افزار را مشاهده می کنید که نیازی به استفاده از آن نخواهید داشت.

از آنجایی که این نرم افزار رایگان است در قسمت پایین آن تبلیغ کوچکی را نشان می دهد که به هیچ وجه مزاحم استفاده از آن نمی شود. البته اگر مایل باشید با پرداخت ۱.۱۳ دلار می توانید نسخه کامل آن را بخرید که به شما این امکان را می دهد که اطلاعات مربوط به شارژ و باتری را در نوتیفیکیشن گوشی مشاهده کنید و دیگر هم از تبلیغات خبری نیست.

این اپ از متن نارنجی برای زمانی که گوشی شما به شارژ متصل نیست و از متن آبی هنگامی که گوشی شما به شارژ متصل است استفاده خواهد کرد. هنگامی که گوشی شما به شارژ متصل نیست شما می توانید میزان مصرف باتری گوشی خود را مشاهده کنید . این عدد بسته به اینکه چه اپ هایی در گوشی شما باز است و تنظیم های دیگر تغییر خواهد کرد.

در تصویر زیر می توانید گوشی من را هنگامی که نور صفحه را در کم ترین حالت (عکس چپ) و هنگامی که آن را در بالاترین حالت (عکس راست) قرار داده ام مشاهده کنید. واضح است که روشنایی صفحه گوشی به شدت مصرف باتری را افزایش می دهد اما فاکتور های دیگر نیز می توانند بر روی مصرف باتری تاثیر بگذارند مانند اپ های باز، وای فای، آنتن دهی گوشی و ….

این اپ از ظاهر مدرن اندروید لالی پاپ استفاده می کند که محیط آن را بسیار زیبا کرده. با انتخاب گزینه دایره ای در سمت چپ شما به صفحه اطلاعات کامل باتری خواهید رفت. اعداد منفی به معنای آن است که گوشی شما شارژ از دست می دهد در حالی که اعداد مثبت بیانگر آن است که گوشی شما چه میزان شارژ را دریافت می کند.

توجه داشته باشید که اگر گوشی شما در حال کار کردن زیاد باشد، از آمپر بیش از حد معمول استفاده می کند آن گاه ممکن است اعدادی را که هنگام شارژ کردن گوشی می بینید کمتر از حد معمول باشد و این تقصیر شارژر شما نیست.

برای مثال اگر گوشی شما -۲۴۰mA مصرف می کند (میزان مصرف گوشی من در بالا همین میزان است)، و شارژ شما ۶۰۰mA تحویل می دهد، آن گاه گوشی شما با سرعت ۳۶۰mA شارژ خواهد شد.

چه میزان باید انتظار داشته باشیم؟

هر شارژی متفاوت است اما بهترین گزینه برای اندازه گیری توان شارژ شما اعداد نوشته شده بر روی آن است. بر روی شارژ شما باید اعدادی که مشخصات شارژر شما را قید کرده باشد موجود باشد. در تصویر پایین می توانید شارژی که ما از آن استفاده می کردیم را مشاهده کنید.

باید به قسمتی که بر روی آن Output نوشته شده است توجه کنید. در این مثال، خروجی این شارژ ۱,۰۰۰mA است. پس من باید از ۱,۰۰۰mA میزانی که گوشی من مصرف می کند (بین ۲۵۰ تا ۵۱۰ mA بسته به روشنایی صفحه) را کم کنم تا میزان شارژ شدن گوشی را محاسبه کنم.

شارژ و گوشی شما حتما از آن چه ما امتحان کردیم متفاوت خواهد بود. اگر از این اپ استفاده کردید و متوجه شدید که از آنچه که باید شارژ می شد دارید کمتر از شارژر خود آمپر تحویل می گیرید نگران نباشید، راه هایی وجود دارد که می توانید این مشکل را حل کنید.

تنظیمات را عوض کنید

اگر با سرعت شارژ شما کم است راه هایی وجود دارد که بتوان سرعت شارژ گوشی و تبلت را افزایش داد.

ممکن است به نظر برسد که وصل کردن دستگاه به پریز برق و یا کامپیوتر یک کار را بکند اما در واقعیت آن ها بسیار متفاوت هستند. کامپیوتر ها نمی توانند توان آمپری را که پریز ها تحویل می دهند را خروجی داشته باشند. در زیر می توانید سرعت شارژ گوشی من را هنگامی که به پریز (چپ) و هنگامی که به کامپیوتر (راست) متصل بود را ببینید.

همچنین بهتر است که از سیم و شارژی که همراه گوشی و تبلت شما بوده استفاده کنید زیرا تولید کننده دستگاه شما آن شارژر را امتحان کرده و از خروجی مناسب آمپر آن برای دستگاه شما مطمئن است.

اگر گوشی شما از امکان شارژ بی سیم پشتیبانی می کند آن امکان حتی از شارژ با کامپیوتر نیز کند تر خواهد بود. درست است که شارژ بی سیم بسیار راحت است اما این روش در حال حاضر نسبتا کند می باشد.

برای بهبود حالت شارژ ، دستگاه را خنک نگه دارید. گرما برای باتری ها مشکل ایجاد می کند و یکی از بزرگترین خطر ها برای باتری ها به شمار می رود. دستگاه را در مکان خنک قرار دهید، آن را از کیف و یا محافظ خارج کنید و خواهید دید که سرعت شارژ آن اندکی افزایش خواهد یافت.  

برای اطلاعات بیشتر ۴ نکته برای افزایش سرعت شارژ گوشی هوشمند را مطالعه کنید.

حرف آخر

خیلی خوب است که تمام دستگاه های اندروید از شارژر های میکرو یو اس بی استفاده می کنند اما باید توجه داشت که تمام شارژر ها یکسان عمل نمی کنند و هریک توان خروجی متفاوتی را دارند. آیا می توان از یک شارژر یو اس بی برای شارژ تمام دستگاه هایتان استفاده کنید؟ برای پی بردن جواب این سوال این مقاله را بخوانید.

 


دیدگاه ها
  1. عظیم زاده | پاسخ
  2. hassan | پاسخ
  3. sara | پاسخ
  4. عبدالرضا | پاسخ
  5. علی قنبری | پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *