آیا واقعا می شود فهمید چه کسی پروفایل فیس بوک ما را دیده است؟

زمان مطالعه
7 دقیقه

فهمیدن تعداد بازدید از پروفایل فیس بوک

هفته قبل سوالی از یکی از خوانندگان سایت به ما رسید

سلام روباه

من می خواستم ببینم واقعا می شود فهمید چه کسی پروفایل فیس بوک ما رو می بینه؟ توی فیس بوک خیلی پیج ها هست که ادعا می کنه این کار را انجام می ده. بهترینش کدومه که دقیق بتونه آمار بازدید پروفایلمون را نشون بده؟

با تشکر، بهزاد

بهزاد عزیز،

سوالی که پرسیدی سوال خیلی از کاربران فیس بوک است و اگر از افراد زیادی این سوال را بپرسی جواب های مختلفی می گیری. علتش این نیست که راه های زیادی وجود دارد و یا برای فهمیدن این که چه کسی پروفایل ما را در فیس بوک می بینید باید کار خاصی انجام دهیم. بزرگترین علتش نداشتن اطلاعات صحیح از این فرآیند است.

برای ناامیدی آماده شوید

با وجود اینکه این مسئله یکی از قدیمی ترین شایعات فیس بوک است هنوز خیلی از کاربران به آن امید دارند. از تعداد لایکی که پیج ها و اپ هایی که ادعای انجام این کار را می کنند به راحتی می توان این قضیه را فهمید.

کوتاه ترین جواب به اینکه آیا می توان فهمید چه کسی از پروفایل ما در فیس بوک دیدن می کند "نه" است. بنا بر گفته خود فیس بوک امکان در اختیار داشتن این اطلاعات وجود ندارد.

فیس بوک ممکن است اطلاعات زیادی را در زمینه با پروفایل شما در اختیار داشته باشد ولی در اختیار داشتن این اطلاعات به این معنی نیست که آن ها را در اختیار شما و یا عموم قرار دهد. حتی اگر فیس بوک اطلاعات مربوط به کسانی از پروفایل شما دیدن می کنند را دخیره کند، به هیچ عنوان این اطلاعات را در اختیار شما قرار نمی دهد و هیچ پیج یا نرم افزاری نیست (فرقی نمی کند که چقدر لایک و یا دانلود داشته باشد) که بتواند به این اطلاعات دسترسی داشته باشد.

 

نه ارزش امتحان کردن را هم ندارد

Profile views facebook

هنوز کلی وب سایت و اپ و برنامه هست که ادعا می کنند این کار را انجام می دهند. آیا ارزش امتحان کردن را هم ندارند؟

در واقع دو گونه اپ وجود دارند که مدعی نشان دادن افرادی که از پروفایل فیس بوک شما دیدن می کنند هستند:

۱)      اپ ها و برنامه هایی که کاملا ساختگی هستند و هیج خدماتی را ارائه نمی کنند، حتی در مواقعی حساب شما را با بدافزار و تبلیغات پر می کنند که ممکن است به دوستانتان نیز سرایت کند.

۲)      اپ ها و برنامه هایی که فقط اطلاعات مربوط به دیگر کاربرانی که آن اپ و برنامه را نیز نصب کرده باشند در اختیار شما قرار می دهند.

ممکن است که گزینه ی دوم در سطح گزینه اول مخرب نباشد (هرچند که احتمالا مدام به دوستانتان اصرار می کند تا نرم افزار را نصب کنند که ممکن است آزار دهنده باشد) ولی به راحتی نمی توان نوع اول و دوم نرم افزار ها را از هم تشخیص داد. در بهترین حالت فقط به شما اطلاع می دهد که چه کسی از دوستان شما نرم افزار را نصب کرده و کدام دوستتان به پروفایل شما سرزده (و خواسته که شما از سر زدن او اطلاع داشته باشید). همانطور که می بینید خیلی ارزش ریسک کردن را ندارد.

فیس بوک همچنین بارها گفته است که هر نرم افزاری که ادعا می کند که در رابطه با بازدید پروفایلتان به شما اطلاعات خواهد داد، ساختگی و جعلی است و لازم است که به فیس بوک اطلاع داده شود تا با آن برخورد کنند.

 

من قبلا یکی از این اپ ها را نصب کرده ام، حالا چکار باید بکنم؟

اگر یکی از این نرم افزار ها و اپ ها را قبلا نصب کرده اید حتما متوجه بی استفاده بودن آن ها شده اید. حالا تا دیر نشده آن را پاک کنید و دسترسی آن را به پروفایلتان از بین ببرید. برای این کار به Privacy در فیس بوک بروید و بر روی Apps کلیک کنید و اپ مورد نظر را با زدن X کنار آن پاک کنید.

 

پس چه چیزی را می توان دید؟

اگر این مقاله را به امید اینکه بتوانید اطلاعات اضافی راجع به پروفایلتان  کسب کنید خوانده اید حتما خوشحال می شوید که بدانید هنوز اطلاعات بسیار زیاد دیگری وجود دارد که می توانید به آن دسترسی داشته باشید.

یک از بهترین روش هایی که می توانید اطلاعات زیادی راجع به حساب فیس بوکتان داشته باشید استفاده از ابزار تحلیلی ولفرم آلفا است. مسلما لازم است که به این سرویس امکان دسترسی به حسابتان را بدهید ولی از آنجا که نیازی نیست دوستانتان آن را نصب کنند (و نرم افزار هیچ اصراری به آن ها نمی کند) و این که شرکت ولفرم آلفا معتبر است خیالتان راحت است که حساب شما را با بدافزار آلوده نمی کند.

این سرویس همه چیز را از عکسی که بیشترین لایک را دارد تا ساختار دوستانتان بر حسب سن، جنس و مکان جغرافیایی را نشان می دهد.

Wolfram Alpha profile views

اگر شما پیج فیس بوکی با بیش از ۳۰ لایک دارید می توانید از سرویس Page Insights خود فیس بوک استفاده کنید که اطلاعات زیادی از جمله چند نفر هر پست شما را ملاحظه کردند، چند نفر بر روی پست ها کلیک کردند، چند کامنت برای هر پست دارید و چقدر هر پست به اشتراک گذاشته شد را در اختیار شما قرار می دهد.

فیس بوک پیج اینسایت

مطلب مرتبط – ۵ راه برای دانلود سریع عکس ها و آلبوم ها در فیس بوک


دیدگاه ها
  1. za afghan | پاسخ
  2. anahid | پاسخ
  3. پویا | پاسخ
  4. سارا | پاسخ
    • م م | پاسخ
  5. هادی | پاسخ
  6. فرببا | پاسخ
  7. وحید | پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *